سلام! کاربر مهمان

بوش طبق چیست؟

بوش طبق چیست و در سیستم تعلیق چگونه عمل می‌کند؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید، در این مقاله با ما همراه باشید؛ چراکه تصمیم داریم به تعریف بوش طبق خودرو بپردازیم.

در ابتدا، بهتر است با سیستم تعلیق خودرو آشنا شویم؛ زیرا دانستن اینکه سیستم تعلیق و سیستم ترمز خودرو چیست و دقیقا چه کاری انجام می‌دهد یا از چه قطعاتی تشکیل شده است، می‌تواند تا حد زیادی به تشخیص اهمیت بوش در این سیستم‌ها کمک کند.

سیستم تعلیق خودرو چیست؟

قبل از پرداختن به بوش طبق، باید بدانیم که سیستم تعلیق یا همان سیستم فنربندی خودرو، شامل قطعات و مواردی هم‌چون چرخ‌های خودرو، کمک فنرها، فنرها و ستون‌های نگه‌دارنده خودرو است. حال می‌خواهیم به این سوال جواب دهیم که کار بوش طبق چیست؟ وظیفه بوش طبق، این است که ارتباط بین خودرو و جاده را به‌ طرز مناسب و بهینه حفظ و کنترل کند.

خودرویی را فرض کنید که بدون سیستم تعلیق، یعنی سیستم کمک فنرها و فنرها، به‌طور مستقیم از طریق چرخ‌ها با جاده در ارتباط است. حتی تصور این صحنه نیز برای سواری آزاردهنده است. به این مورد بیندیشید که چنین خودرویی چه میزان ارتعاشات، لرزش‌ها و ضربه‌های ناگهانی را به سرنشینان هنگام سواری وارد خواهد کرد. احتمالاً یک خودرو بدون سیستم تعلیق یا با سیستم تعلیق نامناسب و خراب، شما را با دست‌اندازها و خرابی‌های جاده‌ها بیشتر آشنا خواهد کرد. چنین خودرویی در مسیرهای بسیار کوتاه نیز غیرقابل تحمل خواهد بود؛ چه برسد به این‌که تصمیم داشته باشید مسیری را در جاده‌های طولانی با آن سفر کنید.

حال که با ضرورت وجود سیستم تعلیق آشنا شدید، بهتر است بدانید وظیفه اصلی سیستم تعلیق پس از ارتباط چرخ‌های خودرو و بدنه با جاده، جلوگیری از انتقال ارتعاشات به‌وجودآمده بر اثر ناهمواری‌های جاده به داخل کابین و قطعات داخلی خودرو است که باعث ایجاد آرامش و راحتی بیشتر برای سرنشینان خواهد شد. یکی دیگر از وظایف اصلی سیستم تعلیق خودرو، امکان کنترل مناسب و مسیر‌دهی خودرو است. در این مورد نیز، در صورت طراحی نامناسب یا ایراد در سیستم تعلیق خودرو، با کنترل خودرو مشکل خواهید داشت.

کمک فنرها و فنرها وظیفه اصلی کاهش ارتعاشات و کنترل آن‌ها در انتقال به خودرو را برعهده دارند. درصورتی‌که کمک فنرها یا فنرها خوب عمل نکنند، خواهید دید که خودرو تکان‌ها یا لرزش‌های غیرقابل تحمل دارد یا در سواری در جاده‌های مختلف، به کابین خودرو ضربه وارد می‌شود.

یکی دیگر از قطعاتی که بسیار اهمیت دارد، قطعه‌ای به نام سیبک است که وظیفه اتصال قطعات در سیستم تعلیق را برعهده دارد. مزیت سیبک در سیستم تعلیق خودرو، این است که می‌تواند دو قطعه‌ای را که در حال حرکت یا جابه‌جایی هستند، به ‌صورت کامل به یکدیگر متصل کند. بوش‌ها نیز در سیستم تعلیق خودرو مانند سیبک عمل می‌کنند؛ با این تفاوت که سیبک‌ها امکان انتقال در جهات مختلف را برای قطعات فراهم می‌آورند؛ درصورتی‌که بوش فقط امکان انتقال حرکت در یک جهت را دارد.

یکی دیگر از قطعات پرکاربرد و مهم در سیستم تعلیق، طبق نام دارد که با بوش‌ها و سیبک‌ها در اتصال به خودرو و چرخ‌ها کاربرد دارد. طبق، وظیفه اتصال شاسی به چرخ‌ها را برعهده دارد. سیستم‌های تعلیق خودرو، تنوع بسیاری دارند که ازجمله آن‌ها، می‌توان سیستم تعلیق مک فرسون، تعلیق مستقل و تعلیق طبق‌دار دوبل را نام برد.

بوش چیست؟

در قسمت‌های مختلفی از خودرو، نام بوش را خواهید شنید. بوش‌ها در قسمت‌های مختلف خودرو، وظایف و انواع مختلفی دارند. برای مثال، نوعی بوش در سیلندر استفاده می‌شود که با بوش موجود در سیستم تعلیق خودرو که به نام بوش طبق نیز شناخته می‌شود، هم از لحاظ کارکردی و هم از لحاظ ظاهری، تفاوت دارد؛ همچنین، بوش اکسل خودرو را داریم که در قسمت عقبی خودرو،  وظیفه‌ای مشابه بوش طبق دارد.

بوش در سیستم تعلیق خودرو که با نام بوش طبق نیز شناخته می‌شود، بوش طبق ماشین، قطعه‌ای مانند سیبک است که برای اتصال قطعات مختلف این سیستم استفاده خواهد شد؛ اما تفاوت عمده بین سیبک و بوش، در این است که سیبک‌ها در جهت‌های مختلف قادر به حرکت هستند؛ اما بوش فقط می‌تواند در یک جهت حرکت کند. کاربرد اصلی استفاده از بوش‌ها، به‌عنوان نویزگیر برای حذف سروصدا در حین حرکت، حذف لرزش‌ها و تحمل مقداری از ضربات وارده به سیستم تعلیق خودرو به جهت خاصیت لاستیکی این قطعه است. لازم است به این نکته اشاره کنیم که یکی علائم خرابی بوش طبق، ایجاد سروصدا و لرزش است که نشان می‌دهد بوش طبق،  وظیفه خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد.

بوش‌ها در مواردی نیز به‌عنوان محور عمل می‌کنند و اتصال دو قطعه را به یکدیگر ممکن می‌سازند که مثال واقعی آن را می‌توان مفصل‌های بدن دانست. نتیجه این گونه اتصالات در خودرو، امکان حرکت با وجود اتصال به شاسی و با منتقل‌کردن کم‌ترین ضربه خواهد بود.

علائم خرابی بوش طبق

در ادامه مقاله بوش طبق در سیستم تعلیق خودرو چگونه عمل می‌کند قصد داریم علائم خرابی بوش طبق را بررسی کنیم تا با دیدن این علائم پی به خرابی بوش طبق خودرو خود ببرید و از بروز مشکلات اساسی‌تر خودداری کنید.

  • با توجه به این‌کهبوش طبق وسیله اتصال طبق به قطعات دیگر است، افزایش صدا در سمت چرخ‌های جلوی خودرو، می‌تواند نشان‌دهنده خرابی این قطعه یا لق‌شدن آن باشد.
  • صدای تق‌تق هنگام چرخاندن فرمان نیز، می‌تواند از علائم خرابی بوش‌های طبق، سیبک یاقطعات متحرک دیگر در سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو باشد.
  • لرزش بیش از حد در برخی از قسمت‌ها و انتقال آن به فرمان نیز، یکی از دلایل خرابی بوش طبق‌ها است.
  • کاهش تعادل خودرو نیز، می‌تواند در برخی از موارد، نشانه خرابیبوش طبق یا سیبک باشد. بوش طبق در قسمت میل تعادل خودرو، باعث حفظ تعادل آن می‌شود و در صورت خرابی، وظیفه خود را که همان اتصال میل تعادل به سیستم تعلیق است، به‌درستی انجام نخواهد داد؛ بنابراین، خودرو در حرکت یا گاهی در سر پیچ‌ها تعادل مناسب را نخواهد داشت.

 

نقش بوش طبق در سیستم تعلیق خودرو

چگونه می توان از خرابی بوش‌های طبق جلوگیری کرد؟ 

در واقع، بوش‌های طبق نیز بر اثر حرکت در جای خود، دچار فرسودگی و استهلاک خواهند شد و طبیعی است که پس از مدت زمانی که از عمر مفید آن‌ها سپری شده است، احتیاج به تعویض آن‌ها جهت کارکرد بهینه خودرو خواهید داشت. ناگفته نماند که برخی از رفتارها در حین رانندگی، می‌تواند عمر این قطعه را اندکی کم یا زیاد کند.

در هنگام رانندگی، از ترمزهای ناگهانی، عبور از ناهمواری‌ها و دست‌انداز‌های خیابان‌ها دوری کنید و با رانندگی آرام‌تر، باعث افزایش عمر سیستم تعلیق خودرو و هم‌چنین بوش‌های طبق شوید.

سرویس‌های دوره‌ای مناسب در قسمت سیستم تعلیق خودرو، می‌تواند عمر دیگر قطعات را نیز افزایش دهد. به بیانی دیگر، می‌توان گفت کارکرد نامطلوب قطعات خراب، روی دیگر قطعات سالم خودرو نیز تاثیرگذار است و از عمر مفید آن‌ها نیز به‌ میزان چشم‌گیری می‌کاهد. با توجه به افزایش قیمت قطعات خودرو، جدی‌گرفتن مسئله سرویس و نگه‌داری خودرو، بسیار منطقی‌تر و اقتصادی‌تر خواهد بود.

در این مقاله به بررسی بوش طبق خودرو پرداختیم و نقش آن را در سیستم تعلیق خودرو مورد بررسی قرار دادیم. اگر در این زمینه فعالیت می‌کنید و یا اطلاعات و سوالی دارید از طریق کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

منبع:همراه مکانیک
نظر دهید

پاسخ دهید

roumak
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0